Tak zní název putovní výstavy, která od 4. října probíhá v prostorách hořického zámku. A sem směřovaly i kroky našich deváťáků, kteří se minulý pátek seznamovali blíže nejen s osudem Anne Frankové, ale i místních Židů.
Žáci si zde mohli prohlédnout českou verzi nové vzdělávací výstavy o Anne Frankové, kterou zhotovil Anne Frank House v Amsterodamu a v Čechách ji organizuje Institut Terezínské iniciativy.
Vypráví příběh Anne Frankové, její rodiny i dalších ukrývaných v zadním traktu domu v Amsterodamu, vše v kontextu nacistické politiky a druhé světové války. Výstavou nás doprovázely dvě studentky místního gymnázia, které nám pomocí obrazů vyprávěly tragický příběh této dívky a osudy jejího deníku, který byl vydán i v českém jazyce. Po zhlédnutí výstavy nám ještě paní PhDr. Oldřiška Tomíčková z muzea povídala o historii hořických Židů. Na její vyprávění jsme navázali absolvováním nového hořického questu, který se právě osudy hořických Židů zabývá. Žáci se tak dozvěděli o řadě významných osob, které v Hořicích působily, a o místech a budovách úzce spojených s jejich životy.
Absolvování výstavy (již jen do 25. října!) i questu s názvem „Zmizelí sousedé aneb po stopách hořických Židů“ vřele doporučujeme! Všechny čtyři hořické questy (pátračky) lze stáhnout na: http://infocentrum.horice.org/tipy-na-vylet/questing-patracky-mestem.
Závěrem bychom chtěli připomenout, že osudy hořických Židů, kteří byli za druhé světové války pro svůj rasový původ pronásledováni, budou vzpomenuty i po skončení výstavy a vyvrcholí 14. prosince happeningem, při němž si účastníci připomenou poslední cestu hořických Židů z tzv. Hirschovy vily (zde byly židovské rodiny soustředěny od června 1940) na nádraží, odkud byli odvezeni na shromáždiště do Hradce Králové. Na nádraží bude odhalen památník obětem holocaustu.
Pavel Kubíček
Napsat komentář