Píše se 3. červenec roku 1866 … Právě vrcholí jedna z největších bitev 19. století. Její hlavní bojiště se odehrává severozápaně od Hradce Králové. Odtud také její pojmenování –bitva u Hradce Králové, bitva na Chlumu či u Sadové. A právě sem směřují naše kroky. Letos totiž uplyne přesně 150 let od této události.
My jsme opět využili nabídky naší žákyně Míši Polákové a jejího kamaráda, kteří byli ochotni nás nejen provést místy bojiště, ale ještě ve škole nám ukázat dobové uniformy obou bojujících armád (domácí rakouské i pruské), jejich výzbroje či výstroje, ale také krásné dobové šaty pro dámy. Že to mladým slečnám i chlapci velmi slušelo, se můžete přesvědčit na níže uvedených fotografiích. Po ukázce oblečení a zbraní jsme ještě zhlédli video ukázku z bitvy a vyrazili jsme společně do Muzea války 1866 na Chlumu. Zde jsme nejprve viděli krátký film o tom, jak probíhala jednání na straně Rakouska v předvečer osudové bitvy roku 1866.
Poté jsme si pod odborným vedením prohlédli i samotnou expozici muzea, které nabízí nejen „běžné“ předměty, ale žáci se mohou dostat do děje i prostřednictvím řady interaktivních prvků. Další naše kroky vedly do areálu bojiště. V širokém okolí se totiž nachází stovky umělecky ztvárněných památníků a pomníků, které jsou mementy více než 50 000 padlých, pohřešovaných, raněných či zajatých vojáků. My jsme obešli jen několik nejbližších. Podívali jsme se ale také na místo, kde dochází k samotné rekonstrukci bitvy. Zde už stály připravené repliky dřevěných budov z 19. století. Plánovali jsme navštívit i les Svíb, kde docházelo k nejtvrdším bojům, ale vzhledem ke špatnému terénu (bylo po vydatném dešti) jsme od tohoto plánu ustoupili. I tak si žáci udělali konkrétní představu o významu, průběhu a výsledku bitvy. Řada z nich vůbec netušila, že se taková bitva odehrávala v bezprostřední blízkosti Hořic, kolik lidí zde položilo svůj život a že lze navštívit i památník této bitvy.
Nakonec nezbývá, než pozvat širokou veřejnost na pietní vzpomínkové akce k výročí bitvy, které se každoročně konají začátkem července a vrcholí velkou bitevní ukázkou. Bitevní scény na autentických místech střetnutí s bohatými pyrotechnickými a vizuálními efekty se účastní na 500 uniformovaných vojáků, historické kanóny a oddíly jezdců na koních.
Za všechny tři ukázky dobového oblečení a zbraní během tohoto školního roku děkujeme Míše Polákové z 9. A a jejímu kamarádovi.
„Za účastníky bitvy“ třídy 9. A a 9. B, učitelé P. Kubíček a P. Lukeš
Napsat komentář