- burzy vzdělávacích (pracovních) příležitostí
- výstavy středních (vyšších či vysokých) škol
- střední školy – zejména u výchovných poradců a při dnech otevřených dveří
- potenciální zaměstnavatelé
- specializovaní poradci (PPP, SPC, ÚP)
- sdělovací prostředky, inzeráty
- rodiče, příbuzní, přátelé na pracovní praxi
- učitelé, zejména výchovný poradce
- internetové portály – např:
Internetová podoba atlasu školství poskytuje kvalitně zpracované, ověřené a průběžně aktualizované informace o nabídkách vzdělávacích programů škol v ČR. Střední školy zde poskytují informace i o pomaturitním vzdělávání, jednoletém jazykovém vzdělávání VOŠ a VŠ, odkazují na své webové adresy, uvádějí termíny dnů otevřených dveří, počty přijímaných žáků apod.
Obdobně též na webu infoabsolvent.cz získáte úplný přehled existujících oborů členěných podle více kritérií – stupňů poskytnutého vzdělání, oboru, regionu, typu závěrečné zkoušky. Na webu je též řada informací o uplatnitelnosti absolventů na trhu práce, zaměstnanosti, nezaměstnanosti, podmínkách vstupu na trh práce i problémech při studiu. Součástí je i multimediální průvodce volbou povolání.
- www.gwo.cz – průvodce světem povolání – samoobslužný poradenský nástroj.
- www.job-tip.cz, www.istp.cz, www.noveistp.cz
Zde kromě prohlížení velmi podrobných popisů povolání (typových pozic) můžou žáci absolvovat i testy k profesní orientaci a podívat se, jaká je v současné době poptávka po pracovnících určité profese.
Tyto stránky slouží k získání potřebných informací o vývoji na trhu práce, o počtech evidovaných absolventů jednotlivých škol na úřadech práce a o prognózách vývoje trhu práce.
- mnoho informací o školách mohou žáci získat také z registru škol nebo přes adresu www.msmt.cz, www.skoly.cz a též na stránkách krajů (zřizovatelů středních škol), pro náš kraj na webu: www.kr-kralovehradecky.cz a na jeho školském informačním portálu http://www.sipkhk.cz/podpora-rizeni
Další doplňující zdroje informací
Zejména u dětí se specifickými poruchami učení, se zdravotním znevýhodněním či postižením se doporučuje jejich vyšetření v SPC (Speciálně pedagogické centrum), PPP (Pedagogicko-psychologická poradna) nebo navštívit IPS (Informační a poradenské středisko při Úřadu práce) a posléze dbát na jejich doporučení, který obor či škola by byla pro ně nejvhodnější.
Adresa:
Úřad práce Jičín
Havlíčkova 56, 506 01 Jičín
Tel: 493 580 247
E-mail: www.mpsv.cz
Pedagogicko-psychologické poradny (PPP)
PPP jsou odborná pracoviště zaměřená na řešení výukových a výchovných problémů dětí předškolního, školního a adolescentního věku (od 3 let do ukončení střední školy) se souhlasem jejich zákonných zástupců. Poskytují diagnostickou, intervenční, reedukační, terapeutickou a psychokorektivní péči a poradenství. Spolupracují na kariérovém poradenství a napomáhání při rozvoji pedagogických a psychologických kompetencí učitelů.
Pedagogicko-psychologická poradna Královéhradeckého kraje – centrální pracoviště
Adresa: Na Okrouhlíku 1371/30, 500 06 Hradec Králové
Tel: 495 265 423
E-mail: ppphk@tiscali.cz
Pedagogicko-psychologická poradna Královéhradeckého kraje – pracoviště Jičín
Adresa: Fortna 39,506 01 Jičín
Tel: 493 533 505
E-mail: ppp.jc@seznam.cz
Speciálně pedagogická centra (SPC)
SPCjsou specializovaná zařízení určená pro práci s dětmi a mladistvými se zdravotním postižením – ať již tělesným, smyslovým, mentálním či s autismem. Se souhlasem zákonných zástupců pečují zpravidla o děti a nezletilé ve věku 3-26 let.
Obchodní akademie, obchodní škola a praktická škola pro tělesně postižené, Janské Lázně, Obchodní 282
Typ: SPECIÁLNÍ PEDAGOGICKÉ CENTRUM PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ
Adresa: Obchodní 282, 542 25 Janské Lázně
Tel: 499 875 174
E-mail: fischlova@oajl.cz
Web: http://www.oajl.cz
Napsat komentář