Poslední zkrácený týden před Velikonocemi jsme se v šestých třídách věnovali projektové výuce. Nejdříve jsme různými formami a metodami práce zjišťovali informace o kultuře starověkých Řeků. Poznali jsme, jak vypadalo a jak se vyvíjelo řecké písmo, povídali jsme si o řecké literatuře, o přírodních a společenských vědách. Ty často daly základ dnešním vědám i současnému písmu. Dozvěděli jsme se, jak vznikly a probíhaly olympijské hry, kdo se jich mohl účastnit, jaká byla pravidla, disciplíny apod. Děti doslova šokovalo, že při hrách Řekové soutěžili úplně nazí. Žáci dále zjistili, jak se ve starověkém Řecku hrálo divadlo, jaké se stavěly stavby, co tvořilo každodenní jídelníček Řeků, jaké nosili oblečení a spoustu dalších informací. Šestáci také velice uvítali možnost zhlédnutí části filmové ukázky bitvy u Thermopyl. Zajímavá byla nejen z hlediska historického či vojenského, ale i z pohledu běžného života.
Na tuto převážně teoretickou část projektu jsme navázali praktickou částí. Tou byla návštěva Galerie antického umění v Hostinném. Zde si žáci obou šestých tříd zopakovali či získali další poznatky z oblasti řeckého sochařství a mytologie, která hrála pro Řeky velice důležitou roli. Dětem se tato exkurze velice líbila a to i přes nepříjemné chladno, které nás v bývalém františkánském klášteře v Hostinném čekalo.
Celé dva dny si žáci zdokumentovávali veškeré získané informace do své originální „knižní“ či sešitové“ podoby. S takto získaným materiálem budou děti v dalších hodinách dále pracovat.
Napsat komentář